Zgon bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem bardzo zawiłym oraz połączonym z nieprzyjemnymi emocjami. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, że ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w związku z tym nic paradoksalnego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być wykorzystany do transportu zwłok?

Obowiązujące chwilowo przepisy zezwalają na przewożenie zwłok rozmaitymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Warto nie zapominać, iż środek transportu w szeregu przypadków wpływa na koszt, jaki należy w związku z przewozem zwłok ponieść. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wchodzi w grę. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie kolosalny. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które zezwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba nie zapominać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wtedy, kiedy dopełni się kilku formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z właściwym inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się także bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Świadczy to, iż wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie dopuszczalne.

Z jakiej przyczyny wsparcie profesjonalnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to poprawny wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, należytym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty trzeba uzyskać, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody firma zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych kłopotów. Pozwoli to ograniczyć stres, jaki oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *